free web page software







Långt ifrån en traditionell redovisningsbyrå

Den lyhörda byrån

med den stora produktportföljen


Letar du efter den billigaste redovisningsbyrån? Då är inte vi rätt byrå för dig.

Om ni däremot letar efter en heltäckande redovisningsbyrå som ska bry sig om er och gör det lilla extra för er, då är Segertoft & partner rätt val för dig. Våra medarbetare i Stockholm, Uddevalla och Trollhättan står redo att hjälpa dig. Vid ett första möte är det viktigt att inte glömma bort att det inte bara är du som ska bedöma om vi är rätt byrå för dig, vi kommer även bedöma om du är rätt kund för oss.

Segertoft & partner är långt ifrån en traditionell redovisningsbyrå. Vi erbjuder mer än bara hjälp med redovisning, bokslut, bolagsbildning, årsredovisningar och löneadministration. Affärsmöjligheter är vår passion. Att hjälpa våra kunder att utvecklas är målet med allt vi gör. Vår ambition är att vara företagets ekonomiavdelning och hantera allt inom ramen vad en sådan gör. Med en målsättning att alltid förbättra vår effektivitet i vårt arbetssätt genom att använda de mest marknadsanpassade tekniska verktygen, vill vi ge våra kunder möjligheten att komma åt all data dygnet runt och i realtid var de än befinner sig.

En viktig del av vår verksamhet handlar om affärsrådgivning, utbildning, mentorskap och nätverkande. Med över 35 års erfarenhet, och kunder från många olika branscher, har vi samlat på oss massor med kunskap som vi gärna delar med oss av. Vi vill helt enkelt vara din naturliga samtalspartner i alla ekonomiska frågor både avseende företagets och din privata ekonomi.

Löpande bokföring (kontering och registrering)
Anpassad kontoplan efter ert informationsbehov
Sammanställning/uppföljning av kundfakturor (kundreskontra)
Sammanställning/uppföljning av leverantörsfakturor (leverantörsreskontra)
Kontroller enligt ASTA
Momsredovisning Skattedeklarationer
Rapportering via Företagsplatsen
Faktura scanning
Årsbokslut inklusive bokslutspärm
Bokslutsspecifikationer
Dokumentation till Revisor
Årsredovisning inklusive fastställelseintyg
Årsstämmoprotokoll
Deklarationer
Preliminära självdeklarationer
Skatterådgivning

Kvalitetssäkrad löneberedning
Administration av reseräkningar
Bokföringsorder och övriga lönejournaler
Underlag till skattedeklaration
Administration av tjänstebilar: bilförmån, drivmedelsförmån
Kontrolluppgift till Skattemyndigheten och de anställda
Förfrågan till CSR
Underlag för rapportering till FORA  m fl
Underlag för semesterskuld månadsvis
Semesterårsbrytning
Hantering av arbetsgivarintyg
Statistik
Lönesupport
Webbaserad tidrapportering 

Affärsrådgivning och verksamhetsutveckling:
Nulägesanalyser
Åtgärdsplaner (tillväxt, lönsamhet, förändring mm)
Resultatbudget
Balansbudget
Likviditetsbudget
Ekonomisk rapportering
Nyckeltal Resultatuppföljning
Analys och simulering
Support till ekonomi- och lönepersonal Styrelsearbete
Juridisk rådgivning 

Mobirise

Vi blir er ekonomiavdelning

Segertoft & Partners viktigaste tillgång är våra erfarna specialister inom ekonomi, lön, affärsutveckling och management som alltid finns där för er - via webben, personliga möten och telefon.

Våra specialister

Derek Wamala

VD / CEO
+46 72 519 51 60
derek@segertoft.com

Maria Andersson

Redovisningskonsult
+46 72 519 51 66
maria@segertoft.com

Tomas Hager

Affärsrådgivare
+46 72 519 51 68
tomas@segertoft.com

Daniel Hamrén

Redovisningsassistent
+46 72 519 51 78
daniel@segertoft.com

Helen Höyland

Redovisnings- och löneass.
+46 72 519 51 65
helen@segertoft.com

Inguna Pineda

Redovisningsassistent
+46 72 519 51 67
inguna@segertoft.com

Maria Stommendal

Kontorschef Uddevalla/Trollh.
+46 72 519 51 19
maria.s@segertoft.com

Jenny Lachonius

Aukt. lönekonsult
+46 72 519 51 62
jenny@segertoft.com

Katarina Olausson

Redovisningsassistent
+46 70 219 74 97
katarina@segertoft.com

Emelie Karlsson

Aukt. redovisningskonsult
+46 70 204 82 53
karlsson@segertoft.com

Jeanette Rydhag

Kontorschef Stockholm
+46 72 519 51 19
jeanette@segertoft.com

Mikayla Nguyen

Löneassistent
+46 72 519 51 31
mikayla@segertoft.com

Adam Löf

Redovisningsassistent
+46 70 313 58 03
adam@segertoft.com

Bo Norberger

Senior redovisningskonsult
+46 70 313 58 03
bo@segertoft.com

Mariette Norberger

Redovisningskonsult
+46 70 372 94 41
mette@segertoft.com

Nyhetsbrev


Segertoft & Partner ger ut ett unikt nyhetsbrev som hjälper er som företagare att hålla koll på det allra viktigaste just nu.

Kontakta oss

Vi återkommer alltid inom en arbetsdag.

Stockholm

Besöks- och postadress

Sankt Eriksgatan 60
112 34 Stockholm

Jeanette Rydhag (Kontorsansvarig)
072 519 51 70
jeanette@segertoft.com

Uddevalla

Besöks- och postadress

Tyggården 6A
451 34 Uddevalla

Maria Stommendal (Kontorsansvarig)
072 519 51 19
maria.s@segertoft.com

Trollhättan

Besöks- och postadress

Kardanvägen 37
461 38 Trollhättan

Maria Stommendal (Kontorsansvarig)
072 519 51 19
maria.s@segertoft.com 

Mobirise